Neobvyklý, ale zdravý druh fazole- Vigna čínská
Tato rostlinka, která se nazývá Vigna čínská, je po dekorativní stránce velmi estetická, neboť má nádherné květy fialovo-bílé barvy. Vignu čínskou znají a nabízejí především obchůdky se zdravou výživou. Původem je z jižní Afriky. V této oblasti je hojně pěstována jako velmi důležitá kulturní plodina. Začátkem osmnáctého století se tato luštěnina dostala na Americký kontinent společně s černými otroky. Tam se stala trvale vysazovanou, a jejím hlavním dodavatelem se stala Kalifornie.
Vigna na zahrádce
Popínavá lodyha fazole je schopna vyrůst až do výšky sto padesát, až dvě stě centimetrů. Po odkvětu vytváří tenké lusky, které jsou dlouhé až jeden metr. Pro tuto zvláštnost jí čeští botanici nazvali dlouhatec čínský. Tyto dlouhé lusky jsou rovné, nebo i šavlovitě zahnuté. Povrch mají hladký a temně zelený. Samotná semena fazole jsou smetanově bílé barvy s charakteristickou černou anebo žlutou skvrnou, které se také říká očko.
Vigna v kuchyni
Vigna čínská je bohatá na kyselinu listovou, proto je vhodná zejména pro těhotné ženy. Chuť fazolových lusků je velmi jemná. Proto, pokud je uvaříme, jsou vynikajícím pokrmen do různých zeleninových salátů, či nákypů. Nejlépe její chuť zvýrazníme přidáním rozličných bylinek. Dlouhé lusky vigny je také ideální upravit dušením na másle s bazalkou, jako přílohu k masu. Fazole samotné se potom upravují jako každá jiná luštěnina, jsou ideální do rozličných polévek a kaší.
Salát z fazole
Budete potřebovat:
· Vařené lusky vigny
· Rajčata a okurky
· Olivový olej
Zeleninu pokrájíme na kousky, mírně osolíme a pokapeme olivovým olejem. Promícháme a podáváme s jogurtovou zálivkou.
Vigna zdraví prospěšná
1. Obsahuje veliké množství kyseliny listové, která podporuje tvorbu červených krvinek a zdraví nervů.
2. Je bohatým zdrojem draslíku, který podporuje správnou funkci srdce a svalů
3. Je zdrojem zinku, který podporuje imunitu a zdravé dělení buněk.
4. Je bohatá na železo, které dodává kyslík do tělesných buněk.