Proč začít s přípravami na topení v podlaze
Topení v podlaze je mnohem příjemnější a levnější na provoz – ve srovnání s radiátory. Je úplně něco jiného vnímat teplo na bosá chodidla, než mít nohy studené, při zemi chlad a v úrovni obličeje přetopeno, což bývá u radiátorů. Topení v podlaze vyzařuje teplo z celé plochy odspodu nahoru, takže se v místnosti udržuje rovnoměrné teplo, a možná i vy zjistíte, že stačí místnost vytápět na nižší teplotu, než s radiátory.
Máte soustavu připravenou pro krb s výměníkem – jakmile instalatéři v Praze dokončí přípravné práce v souvislosti s pokládkou podlahového potrubí, bude tento okruh připraven k připojení k topnému tělesu. Tím může být plynový kotel, kotel na tuhá paliva, elektrokotel, anebo také krb s výměníkem. Sázíte-li na levné vytápění, a nevadí vám manipulace s dřevem, toto je snad ten nejlevnější způsob, jak se v zimě doma ohřát.
Nikde nic není vidět – radiátory jsou v objektu pomyslnou „pěstí na oko“ a obvykle je lidé zakrývají různými závěsy, záclonami, dřevěnými rošty, anebo na ně alespoň zavěsí pelíšky pro kočky. Rozhodně to není žádná ozdoba domu. U topení v podlaze se vše odehrává pod vámi, pod kobercem, pod dlažbou a podobnými typy podlahových krytin.
Nebojte se závady – do nedávné doby se někteří majitelé podlahového topení doslova děsili při pomyšlení, že by se v trubkách objevila prasklina, a muselo se celé pracně budované dílo vybourat. Tohle už ovšem rozhodně nehrozí, protože existují speciální metody pro detekci úniku vody, s precizní přesností na milimetr, takže přesně víte, kde je prasklina, a kde začít s bouráním. Tehdy ovšem nevybouráte celou podlahu, ale odeberete z ní jen malou část, necháte závadu odstranit, a zas krytinu vrátíte zpět. U koberce je to hračka a u dlaždic v podstatě také, když si ponecháte doma v rezervě několik náhradních čtverečních metrů dlažby.