Zázrak jménem moringa
Když se řekne toto tajuplné jméno, málokdo ví, co si pod ním představit. Přitom se jedná o velmi prospěšný strom, který je užitečný všemi svými částmi. Vyskytuje se hned v několika druzích, tím nejznámějším a zároveň asi i nejrozšířenějším je moringa olejodárná, která se často pěstuje na plantážích. Druhy tohoto stromu najdeme různě po světě – v Indii, Arábii či Africe. Vzhledem jej můžeme přiblížit ke známějšímu baobabu, který má stejně dužnatý kmen zachovávající si zásobu vody pro období sucha.
Označení jedlý strom si moringa získala díky tomu, že ji lze využít opravdu celou:
- Listy nabízí široké spektrum použití, konzumovat se dají syrové například v salátech. Je možné je také uvařit v omáčkách, polévkách a dalších pokrmech. Nám nejznámější jsou listy usušené a rozdrcené na prášek v podobě potravinových doplňků, které lze přimíchat do nápojů či zdravých koktejlů. Užívat je můžeme i ve formě tablet, například moringa tablety Naklíčeno, dále ve formě kapslí či čaje.
- Plody vypadající jako lusky se využívají kvůli semenům v nich, protože jsou zdrojem velkého množství oleje, který se po vylisování může hned začít používat. Tohoto oleje se využívá také v kosmetice.
- Květy a kořeny jsou místními lidmi používány v kuchyni. Kořenem se například často nahrazuje klasický křen (ovšem v menším množství, větší by bylo jedovaté).
- Kůra se zpracovává na výrobu vláken.
- Větve slouží jako krmivo pro zvířata.
A proč by ji měli užívat lidé? Nejvýznamnější částí pro lidi jsou listy a plody, a to kvůli vysokému obsahu živin a antioxidantů. Mimo to zde najdeme velké množství vitamínů, minerálů a bílkovin. Užívání pomáhá okysličovat krev, což zlepšuje látkovou výměnu a zároveň posiluje obranyschopnost. Také zpomaluje stárnutí a vyživuje pokožku, která tak vypadá déle mladistvá a svěží. Přispívá také k vyrovnání hormonální hladiny. Základ dnešní medicíny ájurvéda ji využívá pro léčbu až 300 nemocí.