Zvolte dobré pomocníky
Chystáte se na renovaci Vaší vstupní branky? Děláte dobře, ta je přeci na očích jako první. Nejprve je potřeba připravit dobrý podkladový materiál. Odborníci tvrdí, že až devadesát procent poruch nátěrových systémů je způsobeno tím, že není kvalitní příprava.
· A přeci chceme, aby se životnost naší branky zvýšila a my jsme nemuseli natírat a inovovat po každé zimě nebo parném létě.
Na natírání kovové branky zvolíme štětec, který nepráší a nepouští chlupy. Nejlepší volbou je štětec kulatý, který se dobře hodí na natírání malých a zakulacených ploch. Plochý štětec bude dobrým pomocníkem při natírání větších ploch. Jestliže natíráme vrata, můžeme si práci usnadnit a urychlit válečkem. V první řadě musíme zbavit povrch nesoudržných částí, volné rzi a starého nátěru.
– Na malé plochy je vhodné použít ocelový kartáč.
– U těch větších se dobře osvědčí bruska nebo vrtačka s drátěným kotoučem.
Zatočte se rzí
Nejcitlivější na vznik rzi jsou místa, která jsou pospojovaná a svařená. Rez je potřeba odstranit opravdu pečlivě, protože tam, kde by zůstala, bude se nátěr nejdříve odlupovat a bobtnat. Na dočištění používáme odrezovač. Jestliže jsme zjistili, že některá místa už jsou natolik narušená, že v nich dokonce vznikají díry, budeme muset použít tmel na kov.
· Po nanesení tmelu si můžeme udělat přestávku, protože je důležité, aby dostatečně vytvrdl.
· Pak ho teprve můžeme obrousit.
Po obroušení je nutné udělat pořádek a důkladně všechna místa omést a oprášit. Dobrým pomocníkem může být vysavač, který nenechá na povrchu ani smítko. Pro udržení barvy se připravený povrch odmastí buď horkou vodou se saponátem nebo speciálním odmašťovacím prostředkem. Tuto fázi nesmíme nikdy vynechat, protože by pak naše snažení vyšlo naprázdno. Po odmaštění ještě povrch pro jistotu omyjeme čistou vodou. A konečně můžeme vybrat tu správnou barvu na naši staronovou branku.